Metadane


Strona główna » Wiedza » Metadane

Metadane


W kontekście pozycjonowania stron internetowych, metadane są to informacje, które dostarczają wyszukiwarkom dodatkowe dane na temat zawartości strony. Są one niewidoczne dla użytkowników, ale mogą być odczytywane przez roboty wyszukiwarek podczas indeksowania treści strony.

Istnieją różne rodzaje metadanych, ale dwa z najważniejszych to:

Meta Tag „Title” (Tytuł): Jest to tag HTML, który określa tytuł danej strony. To, co zostanie wpisane w tagu title, pojawia się na pasku tytułowym przeglądarki oraz jako nagłówek w wynikach wyszukiwania. Jest to kluczowy element dla pozycjonowania, ponieważ wyszukiwarki przywiązują dużą wagę do tego, co znajduje się w tagu title.
Meta Tag „Description” (Opis): Jest to tag HTML, który zawiera krótki opis zawartości strony. Opis ten pojawia się w wynikach wyszukiwania, pod tytułem linku do strony. Choć nie ma wpływu na ranking strony, może zachęcić użytkowników do kliknięcia na link.

Ponadto, istnieją inne metadane, takie jak „keywords” (słowa kluczowe) czy „robots” (informacje dla robotów wyszukiwarek o tym, jak indeksować daną stronę), które kiedyś były istotne, ale obecnie nie mają już tak dużego znaczenia dla pozycjonowania.

Warto pamiętać, że choć metadane są ważne, to nie są jedynym czynnikiem wpływającym na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Równie ważne są inne czynniki, takie jak jakość i unikalność treści, struktura strony, szybkość ładowania, jakość linków itp. Dlatego też, podczas optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek, należy skupić się na szerokim spektrum strategii SEO, czym zajmujemy się podczas przeprowadzania oraz wdrażania audytu SEO.


Chcesz wiedzieć więcej?

Umów się na bezpłatną konsultację – sprawdzimy jak możemy Ci pomóc.
Napisz do nas